Na czym polega metoda Warnkego?

Głównym założeniem metody Warnkego jest to, że przyczyną trudności w nauce wśród dzieci są centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Powodują one, że dzieci te są niezdolne do zapamiętania wzorców dźwiękowych słów, które słyszały we wczesnym okresie swojego życia. Nie wiedzą, jakie jest właściwe „brzmienie” słowa, nie wiedzą też, z jakich liter i głosek powinno się ono składać. Próbując sobie poradzić najlepiej jak potrafią, dzieci tworzą własne sposoby czytania, np. próbują rozpoznawać słowa tuż po ich pojawieniu się – postrzegają słowa jak obrazki. W ten sposób nie uczą się podziału słowa na sylaby, głoski i litery. 

 

Fred Warnke opracował metodę wykrywania i treningu tych deficytów. Udowodnił on, że jedną z najważniejszych przyczyn afazji i dysleksji są zakłócenia słyszenia centralnego. Uważał również, że można je zredukować stosując odpowiedni trening.

 

Dla kogo metoda Warnkego?

Metoda Warnkego jest adresowana przede wszystkim do dzieci od 6 roku życia oraz do osób dorosłych, u których:

 • występują trudności w zakresie prawidłowego czytania i pisania
 • występują trudności z prawidłowym mówieniem
 • stwierdzono dysleksję lub jej ryzyko
 • występują zaburzenia koncentracji
 • jest osłabiona koordynacja wzrokowo-ruchowa
 • potrzebne jest wsparcie procesów pamięci

 

Diagnoza

Za pomocą metody Warnkego można zbadać czternaście różnych funkcji. Dziecko traktuje diagnozę jak grę, wszystko odbywa się w atmosferze zabawy. Diagnostyka jest prowadzona przy użyciu specjalistycznej aparatury testowo-pomiarowej. Do zadań stawianych przed dzieckiem należy np. rozpoznawanie, w którym uchu dźwięk pojawił się jako pierwszy, w którym uchu dźwięk był wyższy czy naciskanie przycisków w rytm podawanych sygnałów dźwiękowych. Po zakończonym badaniu otrzymuje się szczegółową diagnozę przetwarzania słuchowego, z zaznaczeniem częstotliwości, z rozróżnieniem na lewą i prawą stronę itp. 

Treningi

Terapia metodą Warnkego jest atrakcyjna dla dzieci i młodzieży ze względu na swoją formę oraz stosunkowo szybkie rezultaty. Dzieci wykonują zadania przy pomocy specjalistycznych urządzeń tzw. Brainboya oraz Lateral Trainer Professional.

 

 

 

Brainboy swoim wyglądem przypomina przenośną konsolę do gier, stymuluje mózg poprzez prezentację różnych bodźców wzrokowych i słuchowych. Poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń można zautomatyzować spostrzeganie w zakresie słuchu, wzroku i zdolności motorycznych, co stanowi bazę do nabywania umiejętności szkolnych: pisania i czytania. Program jest dostosowywany do wyników dziecka - wraz ze wzrostem poprawnego wykonywania zadań, wzrasta stopień trudności.

Częścią zajęć jest również jest trening lateralny. Polega on na tym, że dziecko oraz terapeuta czytają ten sam tekst, a przez słuchawki dziecko słyszy głos trenera raz w jednym, raz w drugim uchu; słyszy także swój głos.

 

Taka stymulacja pozytywnie wpływa na synchronizację obu półkul mózgowych, co daje pozytywne efekty w procesie uczenia się.

 

Więcej na: https://metodawarnkego.pl/

 

Kontakt

30-110 Kraków, ul. Filarecka 17/2


tel: 661 922 157

email: nppk@o2.pl

https://www.facebook.com/poradniafilarecka

 

 

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek 10:00-18:00

 

Godziny rejestracji:

poniedziałek - piątek 8:00-10:00 oraz 17:00-18:00

lub kontakt mailowy: nppk@o2.pl  w tytule wiadomość od rodzica

 

W mailu prosimy zawrzeć podane informacje:

 • imię i nazwisko dziecka,
 • wiek, rodzaj szkoły i klasa dziecka,
 • posiadne diagnozy i orzeczenia (np. autyzm, Zespół Aspergera, FAS, Zespół Downa, dysleksja, itd.),
 • krótki opis aktualnych problemów,
 • wybór planowanej diagnozy i terapii z oferty Poradni (jeżeli jesteście Państwo zdecydowani),
 • proszę zaproponować dostępne dla Państwa terminy konsultacji (potwierdzimy możliwy),
 • nr telefonu do kontaktu.

Po odebraniu e-mail skontaktujemy się z Państwem  telefonicznie.

 

 

W przypadku płatności przelewem prosimy o dokonanie wpłaty na poniższy numer konta:

PKO BANK POLSKI
21 1020 2906 0000 1702 0243 9115
NIEPUBLICZNA PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
30-110 KRAKÓW
FILARECKA 17/2
NIP 677-101-92-36

Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X